Hypotéka – cesta k bydlení


Za dob našich prarodičů a ještě i rodičů se dal dům postavit za pár desítek tisíc korun. Někteří lidé říkají, že v poměru k tehdejším výplatám šlo o stejnou sumu jako dnes. Jenže zatímco tenkrát vám na bydlení stačila celoroční výplata třeba za 4 roky, dnes je to násobně více. Kdo by si chtěl našetřit na bydlení a zaplatit ho z těchto peněz, bude šetřit v podstatě celý produktivní život, a nakonec mu možná i peníze budou chybět, protože nám z peněz ukrajuje inflace. Všechno proto neustále zdražuje a člověk si za stejné peníze koupí stále méně věcí.

nový dům

Právě proto aby si lidé mohli dovolit platit vlastní bydlení je tady hypotéka. Je to speciální typ úvěru který je určený jen k financování bydlení. Banky už ale nedávají hypotéky ve výši 100 % ani každému. Dnes je těžké hypotéku získat protože banky si hlídají registry dlužníků, a každý kdo měl problémy se splácením má smůlu. Nebankovní hypotéka bez registru může být cestou pro každého, kdo měl nebo má problémy s exekucemi nebo je v insolvenci či po ní. Je to ale risk.

I nebankovní instituce zajišťují hypotéky, a většina z nich nabízí zdánlivě výhodné podmínky. Ale je potřeba se podívat na to, jaký budete platit úrok a o kolik cenu nemovitosti přeplatíte. Mnohé hypotéky mimo banky mají sice tu výhodu že ji získá každý, ale jde jen o výhodu z pohledu žadatele. Poskytovatel má na straně druhé velice efektivní možnosti jak získat své peníze zpět.

peníze na bydlení

Když je někdo finančně negramotný, rozhodně by neměl riskovat a podepisovat nebankovní hypotéku, když nezvládal splácet ani svoje běžné půjčky a často ani nájem. Člověk tento stav uvrhne do ještě větších problémů než má, a tak je reálné riziko, že se z finančních problémů nikdy nedostane. A prožít život v dluzích také není zrovna příjemná vidina budoucnosti nejen jednotlivce, ale především celé rodiny.